דרכי טיפול וחיזוק של רצפת האגן

מלבד טיפול תרופתי או ניתוחי, ניתן ורצוי לטפל ולחזק את שרירי רצפת האגן בעזרת תרגילים, פיזיותראפיה, יוגה נשית, מכשיר הביופידבק והקניית הרגלי תזונה ושתייה נכונים. על מנת לתמוך בטיפול ניתנים גם תרגילים לביצוע בבית ונעשית הדרכה התנהגותית במקרה הצורך.

רצפת אגן חלשה או מכווצת מידי מביאה למצבים של בריחת שתן, בריחת צואה, דליפת צואה וגזים, אי שליטה על סוגרים, כאבים בזמן קיום יחסי מין, כאבים באגן, עצירות, עצירות כרונית, צניחת רחם וצניחת איברי אגן נוספים ועוד. כל אלו יכולים להיגרם עקב גיל מבוגר, הריון ולידה (אצל נשים), ניתוחים, תורשה, נטילת תרופות, מחלות ועוד.

למרות חוסר הנוחות הנגרמת עקב בריחת שתן במצבי צחוק, הרמה של חפצים כבדים, קושי בהתאפקות או שיעול, מרבית הגברים והנשים חשים מבוכה גדולה סביב הנושא ואינם ניגשים לטפל בבעיה. טיפול פיזיותרפי המותאם לכל מטופל באופן אישי יכול באופן חד משמעי לשפר את מצבו ואף לגרום לתופעה להיעלם כליל.

מהן דרכי הטיפול ברצפת האגן?

השיקום האורוגניקולוגי והאנורקטלי כולל את הגורמים הבאים:

פיזיותרפיה – זיהוי ולימוד כיווץ נכון של שרירי רצפת האגן או הרפיה שלהם, בתנוחות שונות.

יוגה נשית – היוגה הנשית מתמקדת ברצפת האגן("מולה בנדה") וכוללת הפעלה של שרירי רצפת האגן הבטן ושרירים מייצבים עמוקים יותר בשילוב נשימה בכל תנוחות היוגה הידועות והקלאסיות. התרגול מותאם אישית לחיי האשה, למצבה הגופני וההורמונאלי ועוסק במחזור חודשי, קשיי פוריות, הריון, לידה, גיל המעבר וכל שלבי החיים. השיעור מחזק, מרגיע ויכול לשפר גם פגיעות של רצפת האגן – כשנעשה לאורך זמן,  וכן להגן על האשה מפני נזקים של רצפת האגן במהלך החיים. ליוגה הנשית יש התייחסות רבה למצבים רגשיים בחיי האשה ולא רק גופניים.  היוגה הנשית מלמדת אשה בכל גיל להתבונן ולהקשיב לגוף שלה -להרפות ולוותר לפי הצורך ולחזק כשמתאים ולקבל כל שינוי באהבה.

logoyoga nashit בריאות האשה/

קיים אתר עם מידע מפורט  על השיטה עם כתובות של מורות מוסמכות ליוגה נשית בכל הארץ: http://www.yogaforwomen.co.il
סרטון דוגמה לתרגול יוגה נשית:

 

טל רדנאי – מדריכת פילאטיס ויוגה נשית בקיבוץ יקום:  www.talradnai.co.il

הדרכה התנהגותית – מתן מידע והכוונה בכל הקשור להרגלים הקשורים לתפקוד נכון של השלפוחית והמעיים והקניית הרגלי התרוקנות נכונים.

הקניית הרגלי אכילה ושתייה נכונים להתרוקנות קלה יותר ולפעילות מעיים תקינה.

מכשיר הביופידבק – הביופידבק (משוב ויזואלי לפעולה) הוא מכשיר ממוחשב שמהווה כלי עזר ויזואלי ללימוד ותרגול שרירים באופן ישיר. על מסך של צג מחשב ניתן לראות את יכולת הכיווץ של שרירי רצפת האגן דרך אלקטרודה המונחת בנרתיק או בפי הטבעת. אלקטרודה זו מוליכה את הפעילות השרירית ומראה את עוצמת כיווץ השרירים, משך הכיווץ ויכולת ההרפיה. המחשה זו מהווה יתרון גדול ביעילות הטיפול ומהירות ההתקדמות.

treatment

ביצוע תרגילים – הדרכה לתרגול עצמי על פי תכנית הנבנית באופן אישי לכל מטופל ומטרתה הקניית הרגלי יציבה נכונה, חיזוק שרירי הבטן ועוד.

ביצוע תרגילי נשימה והדרכה לפעילות גופנית מתאימה.

טיפול חשמלי בתדירות נמוכה – גירוי שרירי רצפת האגן באופן ישיר בנרתיק או בפי הטבעת. חשמל יכול לשפר את יכולת ההתאפקות של שלפוחית השתן ואת יכולת השליטה על הסוגרים ופי הטבעת וכך למנוע בריחה והפחתת כאבים.

   שיטת גיארם . (LUC GUILLARME)שיטת טיפול שפותח עלידי פיזיותרפיסט צרפתי המיועד לשיקום נשימתי /יציבתי ושיקום רצפת האגן -באמצעות נשיפה לפיה מיוחדת(" משרוקית")  לומדים לשקם ולהשיב את התפקוד התקין של שרירי הבטן ושרירי רצפת האגן .הלמידה הדרגתית  ובדרגות קושי עולות כדי להתאים לכל מטופל ולכל בעיה.כלי טיפולי יעיל המלמד את המטופל שימוש נכון בשרירי הבטן/סרעפת  ורצפת האגן לטיפול במגוון הסמפטומים שפוגעות ברצפת האגן -ובכלל.ניתן לייעל כל אימון ופעילות גופנית בעזרת שיטה זו.

סדנאות חדשות ייחודיות:4 מפגשים שבועיים ללימוד תרגול נכון של רצפת האגן נשימה והפעלת שרירי בטן כראויי-כמניעה וטיפול בתקלות או חזרה מהירה לתפקוד מלא לאחר לידה.

     -צמחי מרפא!!!!  מוצרים טבעיים:www.balanceherbs.co.il

קיימים תוספי תזונה איכותיים מתמציות צמחי מרפא לשיפור איכות החיים. המוצרים הם תוצרת הארץ עם מרכיבים איכותיים וידע רב, אחד מהם מיועד לנשים בכלל וגם לגיל המעבר, מיסיס 50+ באלאנס.  חברה זו מוכרת לי וקרובה לי במיוחד נקראת balance. 

צמחים שמסייעים בגיל המעבר

הירידה ברמת האסטרוגן בגיל המעבר מלווה בתסמינים גופניים שונים שפוגמים באיכות החיים: גלי חום, יובש בנרתיק, נדודי שינה, דלדול צפיפות העצם ועוד. לצמחי מרפא יכולת להפחית את עוצמת התסמינים. הנה מספר צמחים שמצוינים לגיל המעבר

תמצית מקליפת רימון (pomegranate):

לרימון סגולות מרפא רבות. מחקרים מראים שהריכוז הגבוה ביותר של חומרים פעילים נמצא דווקא בקליפת רימון.

 לרימון פעילות דמוית אסטרוגן

לדברי ד"ר אפרים לנסקי מן הטכניון, "רימונים עשויים להחליף את האסטרוגן שניתן לנשים לאחר גיל המעבר כדי להגן עליהן מפני מחלת לב ואוסטיאופורוזיס."

הרימון מפחית את היובש בנרתיק

ד"ר ארל סרוויט מאוניברסיטת אריזונה שחקר חלופות למשחת אסטרוגן, מצא שמריחה של מספר טיפות של שמן רימונים באזור הנרתיק ונטילה של תמצית רימון מפחיתה את היובש בנרתיק. נשים שיישמו את הטיפול המשולב דיווחו שהשילוב תרם גם לשיפור החשק המיני.

תמצית מקליפת רימון הוכחה גם כ:

 • נוגדת דלקות
 • נוגדת חמצון (מעכבי הזדקנות)
 • פרה-ביוטית prebiotics (מצע לחיידקים הטובים במערכת העיכול)
 • מאזנת את המערכת ההורמונאלית
 • מחזקת את מערכת החיסון
 • ומעניקה חיוניות

 שיח אברהם Vitex agnus castus

תמצית שיח אברהם מסייעת לאיזון הורמונאלי באמצעות השפעה על בלוטת יותרת המוח שמווסתת את רמות האסטרוגן והפרוגסטרון. הפעילות המאזנת של הצמח מסייעת למתן תנודות במצב הרוח, מעניקה תחושת רוגע, מפחיתה הזעת לילה, נדודי השינה, יובש בנרתיק. עדויות של נשים שנצברו עם השנים מעידות שתמצית שיח אברהם משפיעה לטובה על החשק המיני והיובש בנרתיק, אולם אין עדיין מחקרים קליניים בנושא.

רוזמרין

לחומרים הפעילים ברוזמרין השפעה מיטיבה על

 • הזיכרון
 • כאבי שרירים ומפרקים
 • בריאות השד
 • זרימת הדם ומערכת העצבים

תמצית רוזמרין נמצאה יעילה נגד מספר סוגי סרטן , ביניהם סרטן השד. חוקרים מספרד מצאו שתמצית רוזמרין פועלת נגד תאי סרטן שד מסוגים שונים.

כורכום

שורש  הכורכום מכיל חומר בשם כורכומין. ריכוז הכורכומין בשורש מועט כ-3%, לכן נדרשת תמצית מרוכזת מאוד של כורכומין. לכורכומין השפעה מיטיבה על:

 • גמישות דפנות כלי הדם
 • בריאות השד
 • צפיפות העצם
 • כאבי מפרקים
 • שחיקת סחוס
 • עיכוב ההזדקנות (נוגד חמצון חזק)

מחקר שהשווה בין השפעת הכורכומין ובין השפעה של טיפול הורמונאלי בגיל המעבר על דלדול צפיפות העצם מצא השפעה זהה ברוב המדדים. הכורכומין הראה יתרון בנפח העצם ובהתחדשות תאי העצם. צוות מדענים מקוריאה מצא ששילוב של פוסלן, תרופה לעיכוב אוסטיאופורוזיס, עם מינון גבוה של כורכומין הראה יעילות גבוהה יותר על בריאות העצם מכל אחד מהחומרים לחוד.

טיפול הורמונאלי חלופי מגביר את הסיכון לחלות בסרטן השד שניזון מפרוגסטין (פרוגסטרון סינתטי). לדברי חוקרים מאוניברסיטת מיזורי, כורכומין מעכב ומפחית את שכיחות הסיכון לגידולים שניזונים מפרוגסטין.

מרווה

לחומרים הפעילים בתמצית המרווה השפעה מיטיבה על:

 • עוצמת ותדירות גלי החום
 • איכות השינה
 • החשק המיני
 • הזיכרון
 • הערנות והחיוניות
 • מצב הרוח

תמצית מרווה מסייעת להפחית הזעת יתר ב- 52% וגלי חום ב-64%, היא משפרת את הזיכרון והתפקוד המוחי, תורמת לרוגע, לערנות ולתחושה טובה.

 

 

הפורמולה מיסיס 50+ באלאנס מכילה תמציות של קליפת רימון, שיח אברהם, כורכומין, מרווה, ציפורן, תה ירוק בשילוב מעצים ספיגה טבעי (פפרין מפלפל שחור). הפורמולה מיוצרת בישראל לפי תקן GMP, באישור משרד הבריאות, כשר.

 הקלה תורגש רק לאחר מספר שבועות. יש כאלה שיחושו בהקלה כעבור זמן קצר, אחרים יחושו בהקלה כעבור חודשיים – שלושה, ולנוספים יידרש קצת יותר זמן.

איפה ניתן למצוא את מיסיס א50+ באלאנס? מתקשרים ומזמינים 09-7402584.

 

 שמי דבי דרסלר ואני מומחית לשיקום רצפת האגן, עם ניסיון של כ- 20 שנה בתחום. בנוסף, מאחורי כ- 10 שנים של שיקום נוירולוגי בנפגעי חוט שדרה בבתי חולים בארץ ובחו"ל, ויכולת טיפול ייחודית בבעיות שתן ומעיים בעקבות זה.

 ליצירת קשר איתי לחצו כאן