דליפת שתן ושיטות טיפול                                                    ליצירת קשר איתי לחצו כאן 

דליפת שתן היא אחת הבעיות הנפוצות הקשורות לרצפת האגן אתה מתמודדים גברים ונשים יום יום, בטווח רחב של גילאים. קרוב ל- 30% מהנשים מדווחות על בריחת שתן ושיעור הסובלות מהתופעה עולה עם הגיל. עם הגעה לגילאי המעבר, כמחצית מהנשים עלולות לסבול מאי שליטה על הסוגרים בעיקר עקב הירידה ההורמונלית (של אסטרוגן).

בניגוד למה שמקובל לחשוב, גם גברים סובלים מדליפת שתן. כמות הגברים המדווחים על תופעה זו פחותה משמעותית מהנשים, אולם ניתוחים  של בלוטת הערמונית, זקנה, מחלות ונטילת תרופות שונות בהחלט יכולות לגרום לדליפת שתן להופיע. רק כעשרה אחוזים מהגברים מדווחים על כך, אך כנראה שאחוז הגברים הסובלים מדליפת שתן הוא גבוה הרבה יותר.

דליפת שתן, למעשה, היא מצב שבו אין שליטה על הסוגרים והשלפוחית, השתן  דולף בעת ביצוע פעולות כגון צחוק, שיעול, קפיצה, ריצה, הרמת חפצים או קושי בהתאפקות  וכדומה. תקלה אחרת היא קושי בהתאפקות או עליה בתדירות ההתרוקנויות.אי שליטה בשתן היא תופעה בעלת השלכות רבות  בחיי היום יום כאשר יש לה דרגות חומרה שונות וסוגים שונים.

למרות שנשים וגברים רבים סובלים מהתופעה הנפוצה, מעטים מהם פונים לטיפול, ומעטים עוד יותר הם אלה שמודעים לכך שהמצב הוא בר תיקון. ישנם מטופלים אשר בגלל בושה ומבוכה אינם מקבלים סיוע כלל וסובלים בשקט במשך שנים, ללא צורך. חשוב לציין כי בניגוד להנחה הרווחת, דליפת שתן  יכולה להופיע גם אצל נשים צעירות.

דליפת שתן: סיבות לתופעה

אצל נשים, כל תהליך ההריון  (משקל ועומס על רצפת האגן) והלידה הנרתיקית עלול להיות בעל השלכות על אזור רצפת האגן ולגרום לדליפת שתן. קרעים בשרירי רצפת האגן הנגרמים בלידה יכולים להביא למצב של דליפת שתן במאמץ, למשל. אצל גברים – ניתוחים (בשלפוחית השתן או בבלוטת הערמונית) , תרופות או הזדקנות הן סיבות לאי שליטה על הסוגרים, אך בהחלט לא הגורם היחיד לכך. גם זיהום בדרכי השתן, בעיות נפשיות, שינויים הורמונליים אצל נשים ועוד יכולים להביא למצב זה.

בתהליך רגיל ותקין, השתן נאסף בשלפוחית מהכליות עד להתרוקנות הבאה. כאשר הכל בסדר, התרוקנות מתבצעת כ- 8 פעמים ביום. כדי שלא יברח שתן החוצה שרירי רצפת האגן והסוגרים מתכווצים בהוראה אוטומאטית של המוח, פתח השתן נחסם וכך מתאפשר מצב של התאפקות. כל התהליך של אגירת השתן ושחרורו נעשה על ידי שליטה מלאה בשרירי רצפת האגן ותפעולם. כל שיבוש בתהליך ההשתנה מביא לתוצאה של אי שליטה בסוגרים ודליפת שתן החוצה באופן בלתי רצוני. תופעות נוספות שיכולות להתרחש הן קשיים בהתאפקות ודחיפות בהתרוקנות מעל ל 8-10 פעמים ביום.

אי שליטה על סוגרים : אפשר לטפל !

לאחר ביצוע אבחון מדויק לבעיה ניתן להיעזר בתרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן, בטיפול התנהגותי הכולל תרגול והדרכה של טכניקות להתאפקות של שלפוחית השתן, בשינוי הרגלי תזונה ושתייה, ובשימוש במכשיר ביו-פידבק לתרגול הסוגרים. בעזרת טכניקות נשימה ותרגול מהיוגה הנשית יכולים לשפר סימפטומים .

שמי דבי דרסלר ואני מומחית לשיקום רצפת האגן, עם ניסיון של 20 שנה בתחום. טיפלתי במאות מקרים של דליפת שתן ודליפת צואה בגברים ונשים בקליניקה הפרטית שלי. אני נעזרת במכשיר הביופידבק לצורך תרגול שרירי פי הטבעת ומסייעת למטופלים בעזרת הדרכה התנהגותית, יוגה נשית, מתן הנחיות ותרגילים לביצוע, מעקב אישי, תרגילי נשימה וטיפול פיזיותראפי. 

אני מזמינה אותך לשיחת ייעוץ אישית איתי וגם לפגישה בקליניקה הפרטית שלי במושב נורדיה שבשרון. ביחד נוכל ליצור עבורך את תמהיל הטיפולים הנכון והייחודי לך!